Femø Vandværk
Madsens Vænge 8
4945 Femø
Mail: formand@femovand.dk

4945 Femø
Mail: formand@femovand.dk

Sammenlægning af de to store vandværker på Femø er nu en realitet under navnet Femø vandværk
Vandværket forsyner hele øen – pånær sommerhusområdet som har eget vandværk – fra vandværksbygningen i Sønderby. Vandværket i Nørreby er nedlagt ligesom vandtårnet ikke længere benyttes.
Restende bilag kan ses efter den 14. marts
Din vandmåler skal udskiftes
Det er vigtigt, din måler viser rigtig, da det er den, vi afregner dit forbrug efter. Derfor ejer og vedligeholder vi vandmålerne hos vores aftagere.
Indimellem skal vi derfor tjekke og udskifte din måler til en ny. Målerskiftet udføres af Ole Andersen for vandværkets regning.
Ole har påbegyndt arbejdet og forventer at skifte alle målerne i løbet af 2026 når han alligevel arbejder i dit område.
Du skal sikre at Ole kan komme til målerbrønden. Ryd derfor arealet omkring måleren.
Efter målerskiftet kan vandet kortvarigt ændre udseende og smag. Derfor skal du lade vandet løbe i nogle minutter, indtil det er klart igen.
I forbindelse med målerskiftet vil Ole skifte de ventiler, som er defekte. Dette sker også for vandværkets regning.
Hvis du har behov for yderligere oplysninger, eller er du i tvivl om hvordan du skal forholde dig – så ring til Jørgen Hansen på 6167 3383
Lad venligst være med at ringe til Ole – han har rigelig at se til.
Når din nye vandmålere er installeret vil du på mail modtage nærmere besked om, hvordan måleren virker, og hvordan du kan overvåge dit vandforbrug. Tilmeld dig derfor Forbrugerportalen.
Forsyningsproblemer
Bliver der problemer med din vandforsyning, og mener du, at årsagen skal søges hos vandværket eller i dets forsyningsledninger, bedes du rette henvendelse til Fleming Jensen, som er vandværkets tilsynsførende.
Han vil så tage affære.
Telf.: 23 72 35 80
Formand: Jørgen Hansen tlf. 6167 3383
Kasserer: Sten bang
Flemming Beck
Flemming Jensen
Peter Warnar
Irene Crone – Langkjær
Hans jacob Varming
Referat
Skemaet printes og sendes i udfyldt stand til
Sønderby Vandværk
Co/ Vandværkernes EDB-service
Højmarksvej 26
6670 Holsted
Evt. som mail til post@vand-edb.dk
Landinspektørfirmaet LE34 i Maribo opretter og leverer data.
Alle stikledninger indtil grundejers skel er anvist med lyseblå farve.
Ledningsnettet er anvist med blå farve. Stophaner er anvist på kortoversigten.
Hvis du finder fejl og/eller mangler, så send os en mail:
Mail: formand@femovand.dk
Nej. Vandet fra vandhanen bliver løbende kontrolleret, så du altid kan være sikker på, at drikkevandet lever op til de høje kvalitetskrav, vi stiller i Danmark.
Vi anbefaler at drikke vandet fra vandhanen, med mindre du vil have brus eller smag i vandet.
Mineralvand fremstilles (ligesom drikkevand) i langt de fleste tilfælde af grundvand, men skal ikke leve op til kvalitetskravene til drikkevand. F.eks. kan det samlede indhold af salt ligge langt over de krav, der stilles til drikkevand.
Kort sagt: Mineralvand er af en anden kvalitet og til en langt højere pris end drikkevand fra hanen.
Hvis dit kolde vand bliver uklart og misfarvet, skyldes med stor sandsynlighed arbejde med rørene. Enten i gaden eller inde i ejendommen.
Det er et forbigående fænomen, og vandet er ikke sundhedsskadeligt. Farven skyldes, at aflejret kalk og jern fra vandrørene bliver revet af rørene.
For at få rent vand skal du skylle dine vandrør ved at lade alle vandhaner løbe, indtil vandet bliver klart. Dette vil normalt vare et par minutter.
Hvis dit vand er hvidt, skyldes det normalt luft i vandet. Prøv at fylde et glas med det hvide vand.
Hvis der er luft i vandet, vil vandet blive klart nedefra og op, når luften bruser af.
Luft i vandet er et forbigående fænomen. Vandet er ikke sundhedsskadeligt. Det kan ske, hvis der i forbindelse med reparationer kommer luft i rørene.
Er dit vasketøj blevet misfarvet, fordi der er rust i vandet, er her et godt råd:
Hvis vandet i den kolde hane er varmt, hænger det ofte sammen med, at rørene med det varme og rørene med det kolde vand ligger for tæt.
Derfor afgiver det varme vand varme til det kolde vand.
I et blandingsbatteri kan der også være højere tryk på det varme vand end på det kolde vand.
Der kan være flere årsager til lavt vandtryk. Oftest skyldes det ting i din egen vandinstallation. Det kan være tilstoppede filtre på dine vandhaner. Det kan være, at dine vandrør er gamle og tillukkede. Der vil med tiden sætte sig aflejringer af okker i røret, som forhindrer gennemstrømningen og dermed mindsker trykket.
Spørg din nabo om deres vandtryk også er lavt – hvis det er tilfældet, så anmeld det til den driftsansvarlige på vandværket Flemming Jensen tlf. 23 72 35 60
Hvis det kun er dig som har lavt vandtryk, så skal du oftest kontakte en autoriseret VVS-installatør evt. Femø Smeden.
Nogle steder i landet er der fundet pesticider i grundvandet over grænseværdien.
Der er imidlertid ingen pesticider i grundvandet under Femø. Ingen af øens 2 vandværker har således pesticider i vandet.
Vandværkerne kontrollerer løbende vandet for at følge udviklingen.
